networking / praca / startupy

Dlaczego networking jest ważny?

Według różnych raportów od 40% do nawet 65% pracowników zostało przyjętych do pracy z polecenia. Nie oszukujmy się, wśród nich z pewnością są ludzie przyjęci typowo po znajomości, ale ten proceder nie jest na pewno powszechny w startupach i IT. O co więc chodzi? O networking, a po polsku sieć kontaktów.

networking

Networking, czyli piekło introwertyków

Przede wszystkim praca z polecenia to nie to samo, co praca po znajomości, bo sieć kontaktów to nie to samo, co grupa przyjaciół. Kandydat polecany przechodzi przez taką samą procedurę rekrutacyjną jak inni, nie ma żadnej taryfy ulgowej. Pamiętam jedną rozmowę o pracę, na jakiej byłam, z polecenia właśnie, która była długa i stresująca, a pracy ostatecznie nie dostałam; ktoś inny był lepszy. Więc nawet jeśli statystycznie polecenie podnosi szansę na dostanie pracy (bo łatwiej dostać się na rozmowę) to jej absolutnie nie gwarantuje. Niemniej warto, a sieć kontaktów to rzecz bezcenna.

Dobra wiadomość jest taka, że łatwo ją poszerzać, wystarczy ruszyć tyłek na branżowe spotkania, a jest ich mnóstwo. Towarzystwo jest tam praktycznie zawsze bardzo otwarte, sympatyczne i chętnie dzieli się wiedzą. Zła wiadomość jest taka, że spotkania są organizowane praktycznie tylko w dużych miastach, a najczęściej w kilku największych i tego się za bardzo nie przeskoczy.

Dla świeżych emigrantów networking i spotkania branżowe to coś, co w ogóle ratuje życie. Ale nie będę się rozpisywać na ten temat, bo skoro piszę po polsku to najprawdopodobniej interesują Cię spotkania w Polsce.

 

Jakie cykliczne spotkania koniecznie trzeba śledzić?

Geek Girls Carrots 

Inicjatywa skierowana dla kobiet w IT, ale mężczyźni też są mile widziani. Spotkania odbywają się w różnych miastach w Polsce i za granicą (w czym będę mieć  skromny udział, bo organizuję pierwsze spotkanie w Genewie), są bardzo ciekawe i nie trzeba być inżynierem, żeby na nie chodzić. Kiedy się na nich pierwszy raz pojawiłam byłam jeszcze studentką polonistyki i nikt się nie śmiał ani nie sugerował, że pomyliłam spotkania, wręcz przeciwnie.

Rails Girls 

Kolejna globalna inicjatywa, która zachęca kobiety do zainteresowania się branżą IT i do nauki programowania. Nie są to cykliczne spotkania, ale jednorazowe darmowe warsztaty z programowania w języku Ruby on Rails. Zazwyczaj w jednym mieście odbywają się raz w roku. I są genialne. Nie oszukujmy się, nikt nie nauczy się programować w jeden weekend, nawet solidnych podstaw. Ale na warsztatach panuje tak sympatyczna i otwarta atmosfera, że nie sposób nie zajarać się branżą. Dla mnie Rails Girls w Krakowie w 2013 roku był punktem zwrotnym w karierze, chociaż nie nauczyłam się programować i nie ruszyłam tematu jeszcze długo potem. Ale poznałam ludzi, z którymi wciąż mam kontakt i dowiedziałam się o fajnych firmach, które szukają również nietechnicznych pracowników. Dzięki temu, kiedy już zaczęłam na poważnie po studiach szukać pracy, to dość szybko znalazłam. Lepszej rekomendacji nie wymyślę 🙂

Czwartkowe spotkania social media 

W czwartki w wielu polskich miastach (nie tylko tych największych) odbywają się spotkania związane z mediami społecznościowymi. Są organizowane od dawna, prelekcje są bardzo ciekawe, a po prelekcjach networking. Obecność obowiązkowa dla zainteresowanych tematem. 

Tech Kluby

czyli cykliczne spotkania organizowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w wielu polskich miastach. Do tej pory poruszane tam były takie tematy, jak media społecznościowe, fundraising, technologie mobilne, bezpieczeństwo w sieci, storytelling, community management i inne.

Open Coffee

OpenCoffeeKRK to odbywające się w Krakowie raz na 2 tygodnie spotkanie bez planu. Każdy dostaje minutę lub dwie i w tym czasie musi zaprezentować siebie lub swój biznes. Po prezentacjach jest networking, czyli można zostać i porozmawiać. Zawsze o 8 rano, przed pracą.

Hive53

Hive53 to bezpłatne i cykliczne spotkania dla krakowskich przedsiębiorców szukających wiedzy i chcących się nią podzielić. Oprócz typowych spotkań, na których są prezentacje na konkretny temat, są też organizowane Community Beer, w których chodzi przede wszystkim o networking.

 

To wszystko? A skąd.

Nie jestem w stanie napisać o wszystkich spotkaniach we wszystkich miastach, wybrałam te, które znam i na które chodzę, kiedy jestem w Polsce. Bardzo polecam więc stronę Crossweb, która wszystkie zbiera. Można filtrować po mieście, szukać cyklicznych i jednorazowych wydarzeń i zapisać się na newsletter, żeby niczego nie przegapić. Dominują tam spotkania związane ściśle z technologiami, ale łatwo znaleźć też te o UX, marketingu, wordpressie, startupach, grafice i wiele innych. Uwaga, nie wszystkie są bezpłatne! Do szukania spotkań za granicą (ale w Polsce też) najlepiej sprawdza się z kolei Meetup.

 

Chodzisz na inne wydarzenia, o których nie wspomniałam? Koniecznie podziel się w komentarzu. A może uważasz, że to strata czasu i już nie chodzisz? To tym bardziej napisz dlaczego.